História Sudoku

Obľúbená logická hra Sudoku sa prvýkrát objavila už v roku 1892. Jej prvá podoba sa ale od tej dnešnej mierne odlišovala. Hralo sa s poľom, ktoré malo len štyri štvorce, nie deväť ako dnes. Vtedy sa volalo Number Place. Keďže si veľmi rýchlo získalo fanúšikov, začalo sa tlačiť v novinách. Za jeho terajší názov ďakujeme v podstate Japoncom. Ich spojenie, ktoré by polámalo jazyk nejednému Slovákovi – veď skúste vysloviť „wa dokushin ni kagiru“ - však nahradilo krátke slovíčko Sudoku. Táto hra teda nie je japonského, ale európskeho pôvodu. Podľa niektorých expertov je vraj dielom jedného architekta z Indiany, ktorý priam zbožňoval hlavolamy. Svoje prvé hry uverejňoval v roku 1979. Či už vedel o tom, že ho predbehli francúzske noviny, ktoré hru uverejnili ako prvé, sa nedozvieme. Podstatné však je, že je tu a my ho môžeme hrať až do omrzenia!


Keďže každá hra potrebuje neustále obmeny aby bola pre ľudí zaujímavá, aj hra Sudoku má rôzne varianty. V niektorých sa používajú čísla, v iných zase písmená od A po F. Táto hra má navyše výhodu v tom, že ju môže lúštiť každý bez ohľadu na svoj jazyk – čísla a písmená máme totiž rovnaké. Rovnako hracie pole sa môže meniť s ohľadom na obťažnosť. Od polí s rozmermi 4x4 (tzv. Detské Sudoku) môžete plynulo prechádzať až po 16x16, čiže po Sudoku pre ozajstných hráčov.

Možno si myslíte, že hra už svoj najväčší boom prekonala, nie je tomu ale tak. Keď sa prvýkrát hlavolam Sudoku objavil na stránkach našich slovenských denníkov (prvýkrát ho priniesla Pravda), predstavovalo malú revolúciu v hlavolamoch. Písalo sa, že v Británii kvôli lúšteniu ľudia narážali do stĺpov na chodníkoch, pretože ho riešili aj po ceste. Dnes sa vo svete konajú aj rôzne šampionáty a súťaže v riešení tohto hlavolamu. Okrem vyriešenia sa teda posudzuje aj čas.



Slovenské Sudoku rekordy

Na Slovensku máme Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov, ktorý usporadúva súťaže zamerané na lúštenie Sudoku. Od roku 2006 pravidelne organizuje Majstrovstvá Slovenska v Sudoku. Rekord v riešení drží u nás žena. Ivana Štiptová vyriešila hlavolam za 2:40, čím prekonala posledný najrýchlejší čas Petra Hudáka 2:47. Na Majstrovstvách sa zúčastňujú aj detskí hráči. V kategórií od 15 do 18 rokov sa najrýchlejší čas drží na limite 3:26.



Ďaľšie informácie